Jak się uziemić i odzyskać poczucie stabilności

 W świecie, który pędzi coraz szybciej, łatwo stracić kontakt ze sobą. Napięcie, gonitwa myśli, ciągła stymulacja – to wszystko sprawia, że czujemy się “oderwani”, jakbyśmy dryfowali bez punktu zaczepienia. I właśnie wtedy najbardziej potrzebujemy uziemienia – powrotu do ciała, do siebie, do tu i teraz.



Co to znaczy „uziemić się”?



Uziemienie to sposób na odzyskanie wewnętrznej równowagi, spokoju i poczucia stabilności. To bycie świadomym swojego ciała, swojego oddechu, tego, co jest naprawdę teraz. To zatrzymanie się i zakotwiczenie – nawet jeśli wokół trwa burza.





8 prostych sposobów na uziemienie




1. 🌿 

Kontakt z naturą



Stań boso na ziemi, przytul się do drzewa, zanurz ręce w ziemi. Natura ma swoją własną częstotliwość, która działa na nas kojąco i stabilizująco.



2. 🧘‍♀️ 

Ciało jako punkt zaczepienia



Wróć do ciała. Wykonaj prostą pozycję jogi, poczuj ciężar stóp na podłodze, poruszaj się wolno. Ruchy mogą być małe – ważne, byś była obecna w ciele.



3. 🕯 

Zmysły jako droga do „tu i teraz”



Wybierz jeden zmysł i skup się na nim. Zapach ziołowej herbaty, smak owocu, dźwięk wiatru… Gdy jesteś w zmysłach, nie możesz być w przyszłości ani w przeszłości.



4. 🌬 

Uważny oddech



Zatrzymaj się i oddychaj. Powoli, głęboko, z intencją. Wdech. Pauza. Długi wydech. Zrób to kilka razy. To najprostsza forma medytacji i uziemienia.



5. 🔁 

Technika 5-4-3-2-1



Zwróć uwagę na:


  • 5 rzeczy, które widzisz
  • 4, które słyszysz
  • 3, które czujesz dotykiem
  • 2, które czujesz zapachem
  • 1, którą czujesz smakiem
    To szybki sposób, by wrócić do siebie.




6. 🔥 

Ciepło i komfort



Ciepły koc, herbata, kąpiel z solą – to nie tylko relaks, to sposób, by powiedzieć sobie: „Jestem tu. Opiekuję się sobą.”



7. 🌳 

Wizualizacja korzeni



Zamknij oczy i wyobraź sobie, że z Twoich stóp wyrastają korzenie. Sięgają głęboko do wnętrza ziemi. Czujesz, że jesteś trzymana, że masz oparcie.



8. 🌀 

Afirmacje uziemiające



Spróbuj szeptać do siebie:

– „Jestem bezpieczna.”

– „Ziemia mnie trzyma.”

– „Moje ciało mnie wspiera.”

Słowa mają moc. Używaj ich z intencją.





Dlaczego warto się uziemiać?



Bo wtedy:


  • łatwiej oddychać, myśleć, decydować,
  • wraca spokój wewnętrzny,
  • znikają napięcia z ciała,
  • czujesz, że jesteś „na swoim miejscu”.



To nie musi trwać długo. Czasem wystarczy minuta, by się zatrzymać i wrócić do siebie.




🪷 Jeśli czujesz, że jesteś zmęczona, rozproszona albo zbyt „w głowie” – zrób pauzę. Ciało wie, jak ci pomóc. Wystarczy dać mu przestrzeń.


A Ty? Masz swoje własne sposoby na uziemienie? Podziel się nimi w komentarzu 🌱


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Poranek, kawa i promienie słońca na liściach… Czasem jeden obraz potrafi otworzyć drzwi do refleksji. Dziś dzielę się małym momentem, który dla mnie stał się czymś więcej niż tylko widokiem za oknem. Zapraszam Cię do przeczytania nowego wpisu na blogu „W dotyku dnia”. Może i Ty odnajdziesz w nim coś swojego?

Czujesz, że nie stoisz pewnie na stopach? Sprawdź, co możesz z tym zrobić

Kiedyś byłam głosem dla innych